Українські народні ігри, як важливий компонент дозвілля сучасних дошкільників

Виходячи із сучасних реалій, можна констатувати, що наші діти граються в основному в комп’ютерні ігри, іграшкові машинки, трансформери, сучасними ляльками, а також екзотичними та нереальними тваринами (динозаври, змії, смурфики і т.н.)

Майже не граються сучасні діти у хованки, доганялки, літературні ігри (я знаю…імен, міст, професій і т.д.).Тому завданням педагогів є популяризація і проведення з дітьми різнопланових за змістом і навчальною метою народних ігор та музичних ігор народознавчого характеру.

Перш за все створюємо певний комфортний для гри простір. Вибираємо зручний за розміром та формою майданчик (зал, група). Педагог активізує всіх дітей до гри цікавою історією , загадкою чи поспівкою. На початку гри вибираємо ведучого (лідера), використовуючи поспівки на заданий мелодичний мотив: “Я співаю я співаю — товариша вибираю”.

Традиційні музичні народні ігри не становлять у сучасних дітей якихось труднощів; ні культурних, ні лексичних , ні понятійних, адже народні ігри прості, цікаві та зрозумілі.

На відміну від сучасних героїв дитячої субкультури (мультфільмів, комп’ютерних ігор), які налаштовані більше на агресію, змагання а то і знищення — герої традиційних народних ігор створюють атмосферу розвитку творчої уяви, соціалізації та позитивних емоцій.

Народні музичні ігри також у значній мірі відтворюють родинні і соціальні зв’язки і збагачують життєвий досвід дитини. Пов’язуємо ігри з народним календарем. Люблять діти гратись у “Калиту”, “Щебетали горобці”, “Я віночок сплету”, “Ми маленькі квіточки”, “Росте буряк із землі”, “А ми просо сіяли”, “Перепілка”, “Подоляночка”, “Лис”, “Мак”, “Кіт і миші”, “Вербич”, “ Кривий танок”, “Сірий вовк”, “Огірочки”, “Квочка”, “Хлібчик”, “Жучок”, “Пиріжок,” Диби-Диби”, “Гарбуз”, “Зозуля”.

“Де гра — там радість” – свідчить народна мудрість. Саме так, через радісні емоції та почуття веде народна гра дитину у її розвитку: мовленнєвому, емоційному, комунікативному, розумовому. Вміння взаємодіяти, спілкуватися розвивається у дітей саме в тих іграх, які побудовані на взаємодії з друзями, дорослими.

Традиційні народні музичні ігри дають багато простору для пізнання навколишнього світу й себе в ньому, для творчості та доброзичливого ставлення до оточуючих .

Також читайте інші статі від наших музичних керівників